czwartek, 12 listopada 2015

Haft krzyżykowy - piękne motywy kwiatowe


haft kwiaty

Kwiaty to najpopularniejszy motyw hafciarski. Nic dziwnego, jest bardzo wdzięczny. Trudno o bardziej delikatny, subtelny wzór dający tyle możliwości w zakresie kolorów i wzorów. Jeśli nie masz umiejętności, jeśli chodzi o projektowanie, możesz skorzystać z gotowych szablonów. Jeśli chcesz spróbować samodzielnie, możesz zainspirować się pomysłami, które przedstawiamy na blogu. Poniżej kilka wzorów.

Kwiaty to obok folklorystycznych wzorów i szlaczków najstarsze motywy hafciarskie. Nasze babki i prababki inspirowały się malowniczą przyrodą, tworząc wspaniałe rękodzieła, które dziś przeszły już do historii sztuki. Ozdabiały nimi obrusy, poduszki, chustki czy ubrania.

Najłatwiejszym sposobem ozdobienia tkanin jest oczywiście haft krzyżykowy. Kwiaty do dnia dzisiejszego są bardzo chętnie wybierane. Motyw przeszedł jednak pewną transformację i hafty są bardziej realistyczne. Haftujemy także coraz to nowe gatunki, Nie tylko róże, ale również storczyki, azalie, frezje czy inne ozdobne kwiaty. 

Wśród gotowych wzorów do wyboru jest wiele szczegółowych, złożonych kompozycji. Krajobrazy z elementami roślinnymi, kwiaty w wazonach, a także tradycyjne szlaczki z główkami róż cz kwiatów polnych.

haft krzyżykowy kwiaty

haft krzyżykowy

haft krzyżykowy kwiaty

haft krzyżykowy kwiaty

kaft krzyżykowy maki


Po wyszyciu obrazka, możesz haft naszyć na poduszkę czy chusteczkę. Możesz też oprawić obrazek w antyramę i ozdobić nim pomieszczenie. Jeśli nie masz pomysłu na wzór, a nie chcesz kupować "gotowca", możesz spróbować odwzorować którąś z poniższych inspiracji.

Haft krzyżykowy, kwiaty:

haft krzyżykowy kwiaty polne

haft krzyżykowy róże

haft krzyżykowy kwiaty

haft krzyżykowy kwiaty

haft krzyżykowy kwiatyBrak komentarzy:

Prześlij komentarz