wtorek, 29 marca 2016

Pierwsze spotkanie z hafciarstwem- kilka prostych porad na start


Hafciarstwo podobnie jak większość robótek ręcznych staje się ostatnio coraz bardziej popularne. Ludzie mają dość gotowych produktów, chcą się rozwijać oraz własnoręcznie tworzyć elementy dobrej jakości. Jest to zajęcie, do którego nie trzeba posiadać drogiego sprzętu. Wystarczą podstawowe przyrządy pasmanteryjne takie jak igły, nicie i schematy.

Początkującym polecam zaopatrzyć się również w poradnik objaśniający podstawy hafciarstwa. W internecie znajdziesz wiele pomocy i instrukcji krok po kroku pozwalających na szkolenie własnych umiejętności.
Na początku warto zapoznać się z rodzajami szablonów oraz przynajmniej z dwoma rodzajami ściegów: haft fastrygujący oraz haft krzyżykowy. Koty, kwiaty czy fraktale to jedne z wielu dostępnych rodzajów szablonów, na których możemy opierać swoją pracę. Dla początkujących jest to idealne rozwiązanie, ponieważ nawet przy znajomości dwóch ściegów oraz posiadaniu szablonu jesteśmy w stanie go wykonać. Szablony są oznaczone symbolami oraz kolorami i poprowadzą Cię krok po kroku od pierwszej nitki po dokończony obraz.
Aby ułatwić sobie pracę nad wzorem od początku warto dowiedzieć się jaki sprzęt będzie nam potrzebny do wykonania szablonu. Do haftów wykonywanych ściegiem krzyżykowym najczęściej używa się igieł hafciarskich z tępymi końcówkami, a do materiałów o gęstym splocie igieł z ostrym zakończeniem.

Jeśli poszukujesz ciekawego, rozwijającego charakter oraz umiejętności hobby powinnaś zainteresować się hafciarstwem. Jest tanie i łatwe do opanowania. Bardzo dobrze kształtuje umiejętności manualne i kreatywność. Osoby czerpiące satysfakcję z własnych osiągnięć oraz pasjonujące się pięknem rękodzieła powinny zainteresować się haftem!

2 komentarze:

  1. Co do schematów polemizowałabym.... wcale nie są potrzebne ! Inspiracje są wszędzie :-) szczególnie do haftu płaskiego. Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę, że prowadzisz blog w formie poradnika. Życzę rozwoju pięknego bloga! Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń