poniedziałek, 30 maja 2016

Tkaniny do haftu, igły, nici – czyli przybornik hafciarza

tkaniny do haftu, igły, nici - przybornik
Osoby, które chciałyby się zająć hafciarstwem, muszą przede wszystkim mieć rozeznanie w przyborach do haftowania, by móc wybrać odpowiednie dla siebie. Podstawowe elementy przybornika to tkaniny do haftu, igły i nici. Pozostałe elementy nie są konieczne, ale mogą ułatwić pracę. Celem niniejszego artykułu jest ułatwienie rozpoznania w podstawowych przyborach do haftowania, poprzez scharakteryzowanie każdego z nich.


Przybory do haftu:
  1. Tkaniny do haftu
  2. Igły
  3. Nici
  4. Tamborek
  5. Wzory

Ad. 1. Podstawowym przyborem są tkaniny do haftu, które można inaczej nazwać kanwą. Kupując tkaniny, należy zwrócić uwagę na ich numerację, która oznacza nic innego jak gęstość siatki. Im wyższa numeracja, tym większa gęstość, a więc tym mniejsze oczka. Dlatego właśnie dla początkujących polecane są niższe numeracje, w których oczka są większe. Siatki o większej gęstości oczek, mogą się okazać zbyt frustrujące dla początkującego, który nie posiada jeszcze wprawy. Dopiero po jakimś czasie ćwiczeń na większych oczkach można przejść na mniejsze, co jest dosyć ambitnym wyzwaniem.
Najpopularniejsze tkaniny do haftu, to tkaniny Aida, które można znaleźć tu: http://haftkrzyzykowy.com.pl/- ich numeracja zaczyna się od 11 – oczka tego typu będą odpowiednie nawet dla dzieci. Kanwy dostępne są także w różnych kolorach, lub z gotowymi wzorami do wyszywania, co również stanowi ułatwienie dla początkującego.

Ad. 2. Igła – przede wszystkim powinna być z tępą końcówką. Haftując bardzo łatwo pokłuć sobie palce, szczególnie gdy jest się początkującym, a takie pokłute palce nie zachęcają do dalszej pracy. Zatem pierwszy wyznacznik igły do haftu – tępa końcówka. Drugi to oczywiście odpowiednie oczko, przez które łatwo przewlec mulinę.

Ad. 3. Nici – nici do haftu, to nic innego jak mulina. Oczywiście odpowiednio dopasowana do kanwy. Zazwyczaj jeżeli kanwa i mulina są d tego samego producenta wystarczy wybrać po prostu tą samą numerację jednego i drugiego przyboru. Gdy jednak upieramy się przy różnych producentach, dostępne są przeliczniki, które pozwolą dopasować mulinę do kanwy.

Ad 4. Tamborek – nie jest on przyborem koniecznym, jednak znacznie ułatwia pracę. Nawet zaawansowani hafciarze korzystają z tamborka – jego zadaniem jest naciągnięcie tkaniny i jej usztywnienie, co znacznie podnosi komfort pracy.


Ad. 5. Wzory – wzorów do haftu jest niezliczona ilość, nie tylko w internecie, ale także w czasopismach hafciarskich. Jednak początkującym polecam zakup kanwy z nadrukiem, czyli z gotowym już wzorem. Opłacalnym będzie zakup po prostu zestawu hafciarskiego, który powinien zawierać kanwę, wzór, kolorowe nici i igły – w takim zestawie od razu wszystko jest odpowiednio dobrane i nie trzeba się martwić, czy na pewno kupiliśmy odpowiednią mulinę do tkaniny, lub czy wybraliśmy odpowiednie kolory.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz